Deve tabanı

Deve Tabanı Nedir?

mnsDevetabanı anavatanı colombiya ve meksikanın güneyindeki yağmur ormanlarıdır.Deve tabanı normal koşullarda yağmur ormanlarında yaşayan sürünücü bir bitkidir.Yaprakları kalp şekilndedir ve yaprak genişliği 25-60 cm kadar büyüyebilir.
Devtabanı doğal ortamında yada uygun yaşama koşullarında 20 metreye kadar boy atabilen tropikal bir bitkidir.Geniş mekanlara ihtiyaç duyar.Devetanı evimizin en büyük odası olan , salon gibi kısıtlı ortamlarda ise boy uzaması 2,5 metrede kalır.
Torpikal bir bitki olan devetabanı gölge ve yarı gölgeli mekanları sever.Monstera Deliciosa geniş mekanları sever ,soğuktan hoşlanmaz.Oda sıcaklığı ister ve ortam sıcaklığı 10-12 derecenin altına indiğinde büyümesi kete uğrar ve arkasında ölüm başlar.
Devetabanı kumlu ve torflu toprakta yani hava alan toprakları sever.İlkbahar ve ve eylül ayı sonuna kadar 15 günde bir gübreli bir su ile sulanmalıdır.Yaz mevsiminde devetabanı bolca sulanmalı , kışın ise toprağı çok nemli olmamalıdır.Direkt üzerine gelen ışığı sevmeyen devetabanı yarı gölge ortamlarda yaşar.Bunu sebebi ise tropikal ormanlarda ağaçlarında gölgeleri altında yaşamasıdır.
Kalın gövdesinde kesilecek sürgünlerle çelikleme yöntemiyle çoğaltılabilir. Devamını Oku