Alman Kurt Köpeği-German Shepherd Dog Nedir?

almakurduAlman kurtları yada diğer adı ile Alman Çoban Köpekleri(German Shepherd Dog) 1899 yılında tescil edilen saf bir köpek ırkıdır.

Alman çoban köpeklerinin erkekleri ortalama olarak 40-42,5 kilo ile omuz yüksekliği 62,5 cm ,dişlerde ise omuz yüksekliği 60 cm olan dünya çapında bir çok farklı alanda en çok beslenen bir köpek ırkıdır.

Alman çoban köpekleri Norde Colie ve Kaniş ırkı köpeklerden sonra dünyadaki en zeki 3. köpek ırkıdır.Alman kurdu normalde köylerde çoban köpeği olarak kullanılmıştır.Bu sebeple diğer adı alman çoban köpeğidir. Alman kurtları çok zeki oldukaları için diğer çoban köpekleri arasında farklılaşmış ve farklı sahalarda kullanımı yaygınlaşmıştır.

Alman çoban köpeklerinde genel olarak Kalça çıkıği, mide ve düşük kulak rahatsızlığı gibi genel sağlık sorunları görülebilir.Kalça çıkığı sorunu bir çok köpek ırkında görülebilen bir hastalıktır.Ameliyat ile düzelebilir.Fakat hayvan eski oranda tam verim alamaz.Mide rahatsızlıları ise köpeğin beslenme rejimine bağlıdır.Alman kurtlarını kaliteli kuru yem ve pişirilmiş et ile beslenmelidir.Özellikle pişirilmiş et sıvı gıda ihtiyacını karşılayacak köpeğinizin barsak sağlığı için iyi gelecektir.Alam kurtları yavru iken günde 3 öğün, yetişkin döneminde ise günde bir öğün beslenmesi yeterlidir.

Alman kurdu sahibine sevecen sadık ve iyi huylu bir köpektir.Fakat çoban köpek genleri sahibini koruma dürtüsünü ortaya çıkarır.Bu sebeple sahibine karşı saldırgan davrana kişilere dostça davranmaz.

alman kurtları gerek bedensel yapısı , gerekse psikolojik yapısı nedeniyle dar yerlerde ,apartman dairelerinde barındırılması tavsiye edilmez,Eğer varsa evinizin bahçesinde bir kulübede barınmalıdır.Günde en az 1 saat dışarı salarak ya da yürüyüşe çıkararak köpeğn kondisyonunu korunur.

Bu şartları yrine getirirsek alman kurtları 12 yıla kadar yaşayabilir.Eğer bir alman kurdu alacaksanız köpeğe yeterli eğitimi verecek bilginiz var ise yavru alınabilir, yok ise iyi eğitim almış yetişkin bir alman kurdu almak sizin için daha iyi olacaktır

Share