Ahtapodlar

Ahtapotların denizlerde yaşar ve mükemmele yakin kamuflaj yeteneklerine sahiptir.Ahtopodlar derisindeki renk pigmentlerinin dağılımını çok hızlı bir şekilde düzenleyerek bulundugu yerde görmesi imkansız bir hale gelirler. Ayrıca ahtapotlar avcısı tarafından fark edilirse kaçmaya başlar ve kaçarken avcısını paralize edecek olan koyu mavi bir mürekkep salar.Ahtapodlar kollarının merkezindeki gaga şekline benzer çeneleri ile çok sert yapıları bile parçalar ve yerler.
Latince adi Thaumoctopus mimicus, bilinen yaygin adi ‘ Taklitçi Ahtapod ‘ olan bir kamuflaj ustasi ahtapod türlenden birisidir.Ilk bakista Kollarindaki desenlerine bakildiginda deniz yilanlarina benzer.Bu kamuflaj özelligi taklitçi ahtapoda hem hayatta kalmasinda hemde avlanmasinda büyük avantaj saglar.Hayvanlar dünyasinda taklit yaparak kamuflaj sekline ‘ Mimikri ‘ adi verilir.

Ahtapotlar çok zeki ve elastik hayvanlardır.Akvaryum hobicileri ahtapod bakmak isterse iyi düşünmelidirler çünkü ahtapodlar bir hortum deliğinden bile kaçabilirler.

Dev Kuzey Pasifik Ahtopodu, latince adiyla Enteroctopus dofleini digerbir ahtopod türüdür. Ayiredici en önemli özellikleri boyutlarıdır.Kuzey pasifik dev ahtapodu 272 kg agirliga ve 9 metre uzunlugunda kol uzunluğuna ulaşabilir.Diğer ahtapod türlerinde oldugu gibi avcı canlılardırBir ahtapod orta büyüklükte bir köpekbalığını bile yiyebilir.Yeterki kollaındaki vantuzlar yardımı ile yakalasın.

Ahtapodlar çok ağır hareket eden bir deniz canlısı olarak bilinsede bir köpekbalığını atikliği ve çevikliği sayesinde yakalar.Ahtapodlar jızlı deniz calılarıdır.

Karada Yürüyen Ahtapod, sulara çekilnce hemen duruma adapte olur ve kollarını birer ayak gibi kullanarak yürümeye benzer hareketler ile denize dönebilir.

Share