Akbabalar

Son günlerde popüler kültüre de giren Geri dönüşüm çöp kutuları ile çöpler, eskisi gibi vahşi toplama yöntemlerinden farklı olarak cam, kağıt ve hatta pil olarak evlerde dahi farklı ambalajlarda depolanıp , gelen çöp toplama ekiplerince direk geri dönüşüm merkezlerine ulaştırılmakta.Eskisi gibi her türlü atığı rastgele doğaya boşaltılan vahşi çöp toplama yöntemleri artık tercih edilmemekte. Aslında doğa bu geri dönüşüm problemini bir çok mekanizma ile çözmüş durumda.Birçok insana itici gelen , doğanın gökyüzünde uçarak ortamda oluşan hayvan leşlerini bulan ve onları yiyerek direk geri dönüşümü atığı olduğu yerde çözümleyen akbabalar bu mekanizmalardan sadece biridir.

Kızıl akbabalar avrasya da özellikle ispanya,anadolu ,mezopotamya,arap yarımadasında yayılım gösteren bir akbaba türüdür.

Latince adi Cathartes burrovianus olan bilinen adi Savannah Akbabasi merkezi ve güney Amerikada yaşayan bir akbaba türüdür.

Turkey Vulture (Cathartes aura) kuzey güney amerika da yayılım gösteren ‘ Hindi Akbabası’

Diğer akbaba türlerine göre renkleriyle ayırtedilen Kral akbabalar Güney Amerika da mayaların yağmur ormanlarında yaşayan akbaba türleridir.

Share