Brovalya Çiçeği Nedir?

Browallia Speciosa çiçeği , Solanaceae (Patlıcangiller) ailesinden olup Doğal yaşam alanı meksikada dahil olmak üzere brezilya , Kolombiya gbi güney amerikanın tropikal ormanlarında yaşayan çiçekli bir bitkidir.

Derin damarlı yeşil yaprakları vardır. Sonbahar mevsiminde mavi-mor renkte çiçek açar kışın çiçekler söner.Brovalya 15-25 cm kadar uzayan çalımsı bir bitkidir.

Browallia üretimi tohumla gerçekleştirilir.İkbahar ayında ekilen tohumlar sonbahar da çiçek açar ve kışa kadar çiçekli kalır.

Toprak: Humusça zengin bahçe toprağını sever. Bahçe toprağına bira kil ve yaprak çürüntüsü katılırsa, bitkiye uygun toprak hazırlanmış olur.

Browallia Speciosa bitkisi çiçekli dönem boyunca bolca sulanamalı, bulunduğu yerde bol güneşli olması ve bitkinin doğası gereği ılık bir iklim ister.
Toprak ise normal orman toprağı gibi yaprak çalı ve organik humuslu toprak olması gerekir.

İki haftada bir youğunlu düşük sıvı gübre verilmedir.Brovalya bitkisi yapıs gereği eğer saksıya ekilmişse saksı değişimi yoktur ve kuruyan çiçek sürgünler budanır.Eğer uçtaki uzun taze sürgünler budanırsa bitkinin yanal olarak büyümesini ve hacimlenmesini sağlarız.

Share